Ortodontik problemlerin birçoğu evde kendiniz tarafından çözülebilir. Sıklıkla karşılaşılan problemleri ve çözümlerini şöyle sıralamak mümkündür.
Ağrı
İlk randevunuzda hasta koltuğunda oturduğunuz süreç içerisinde canınızı yakacak herhangi bir işlem yapılma- yacaktır. Ancak braketler takıldıktan sonra en fazla 1 hafta devam eden ağrılar olabilir.
Ağrının şiddeti ve süresi sizin vücudunuzun tepkisine ve ağrı eşiğinize göre değişir. Bu ağrılar aylık kontrollerin yapıldığı gün, daha kısa süreli ve daha az olmak üzere tekrarlanabilir.
İlk seansta ve sonraki kontrollerde ağrınız olursa ağrıyı geçiştirmek için acettylsalicylik acid (aspirin) türevi olmayan bir ağrı kesici alabilirsiniz. Tuzlu su ile yapılan ılık gargara da rahatlatıcı olur.
Braket ya da tüplerin batması
Braketlerin ya da dişlerinize yapıştırdığımız diğer aparatların yanağınıza, dilinize ya da dudağınıza batması söz konusu olabilir.
Bu duruma alışmanız biraz zaman alır. Genellikle bir ay sonra ağzınızda hiçbir şey yokmuş gibi hissedersiniz. Bu bir aylık alışma periyodunu daha konforlu geçirmeniz amacıyla doktorunuz tarafından size mum verilecektir.
Bu mumdan elinizle mercimek büyüklüğünde bir parça koparıp, batan bölgeye denk gelen brakete yapıştırın.
Bu uygulama ile braketin köşeleri kaplanacak ve batma hissi azalmış olacaktır.
Mumların ağrı kesici özelliği yoktur, sadece batmaları engelleyerek konfor sağlar.
Ancak bu mumları tedavinin sonuna kadar kullanamazsınız. Dudak ve yanağınızın bu duruma alışması gereklidir. Yanınızda mumun olmadığı durumlarda şekersiz bir sakız parçasıyla da aynı işlemi yapabilirsiniz.
Dişlerde sallanma
Ortodontik tedavi ile kuvvete maruz kalmış tüm dişlerde tedavinin ilerleyen zamanlarında sallanma görülür. Bu normaldir. Tedavi bittikten sonra bu durum zamanla geçer.
Kopan braket
Eğer kopan braket hala ark teline bağlı durumda ise onu yerinden çıkartmak için çaba sarf etmeyin. Aylık kontrolünüz yakın bir tarihte ise bekleyiniz, ancak randevunuza daha çok gün var ise doktorunuzu arayıp daha yakın tarihe yeni bir randevu alabilirsiniz.
Ark telinin batması
Ark teli en arkadaki dişin tüpünden çıkmışsa çıkan teli tekrar aynı yere yerleştirmeye çalışın. Teli tekrar aynı yerine takamıyorsanız o zaman temiz bir tırnak makası ile batan kısmı kesin ya da mum yapıştırın.
Bazen ark telin braketlere tutturduğumuz küçük tellerin uçları, fırçalama esnasında yön değiştirerek yanağa ya da dudağa batabilir. Bu durumda bir çay kaşığının sapıyla teli ittirmeniz yeterli olacaktır ya da bu bölgeye de mum koyabilirsiniz.
poster
00:00
--
/
--