Ortodontik tedavi görmeyen bireylerin dişlerini günde iki kez fırçalaması yeterli olabilir, ancak tedavi gören hastaların dişlerini her yemekten sonra fırçalaması gerekmektedir. Çünkü braketli ağızlarda, yemek artıklarının dil ve dudaklar tarafından temizlenmesi mümkün olmaz, mutlaka fırçalamak gerekir. Bu sebepten dolayı fırçanızı ve macununuzu sürekli yanınızda taşımanızı önermekteyiz.

Hedefiniz dişlerinizi fırçalamak değil, temizlemek olmalıdır.

* Dişlerinizi her öğünden sonra mutlaka fırçalamalısınız. Diş macunu bulamasanız bile diş fırçası ile birikintileri uzaklaştırın.

* Tedaviye başladıktan sonra ilk 1 ay ağız gargarası kullanabilirsiniz.

* Braket ile diş eti arasını fırçalamak özellikle çok önemlidir. Dişlerinizin ön yüzlerini, arka yüzlerini, çiğneyici yüzlerini bu şekilde temizledikten sonra dilinizi de fırçalayın.

Ortodontik Tedavide Temizlik Materyalleri

Ağız hijyeninizi sağlamak için size; eczanelerden ya da büyük marketlerden alabileceğiniz aşağıdaki temizlik materyallerini önermekteyiz.

1- Ortodontik Fırça : Braketli ağızlar için özel olarak üretilmiştir. ‘V’ şeklinde tasarlanmış kıllar diş ve braketler arasındaki bakteri plağını kolayca temizler. Fırçalama esnasında macununuzu leblebi büyüklüğünde kullanın ve aynı zamanda fırçanız kuru olsun. Fırçanız ıslak ve macununuz da çok fazla olursa, macun köpürüp tükürme ihtiyacı doğurur. Böylece psikolojik olarak diş fırçalamanızın bittiğini düşünebilirsiniz.

Dişler ayna karşısında, ağız açıkken, alt ve üst dişler ayrı ayrı olacak şekilde, dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Her dişi fırçanın ucunda tek tek hissederek dairesel hareketlerle fırçalayın ve her bir dişe 5 saniye zaman ayırın.

Dişler detaylı bir şekilde fırçalandıktan sonra ağız suyla çalkalanıp tükürülmelidir.

2- Tek diş fırçası: Adından da anlaşılacağı gibi dişlerinizi tek tek fırçalamak ve özellikle diş-dişeti birleşim yerlerini temizlemek için tasarlanmış özel bir fırçadır. Bu diş fırçasına diş macunu da kullanabilirsiniz.

Unutmayın; Ortodontik tedaviden dolayı dişler çürümez ya da dişlerde iz kalmaz. Sadece braketler, yemek artıklarının dişlere tutunması için çok elverişli bir ortam oluşturur. Bilinçli bir temizlik ise kesin çözümdür.

3- Diş arası fırçası : Bu fırça olmaksızın temizlik tam olarak gerçekleşmez. Ortodontik tedavide özellikle braketlerin temizliği için bu fırça kullanılır. Bu fırçaya macun sürülmez. Dişarası fırçası ile telin altından braketlerin altını, üstünü, sağını ve solunu temizleyebilirsiniz.

Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

4- Diş ipi : Ortodontik tedavi gören kişiler günde bir kez diş ipi kullanmalıdır. Ortodontik tedavide kullanılan tellerden dolayı normal diş ipleri kullanılamayacağı için köprü protezleri için özel yapılmış, ucu mumlu olan diş iplerini kullanmanızı önermekteyiz.

Diş İpi Kullanımı

  • Günde en az bir kez (tercihen gece yatmadan önce) diş ipi ile dişlerinizin aralarını ve braketlerinizin etrafını temizleyin.

  • Önemli olan diş ipini telin altına geçirebilmektir.

  • Diş ipinin mumlu kısmını telin altından dikkatlice geçirin,

  • Her dişin arasına girip, sağ ve sol yüzeylerini temizleyin.

5- Ağız Duşu :  Ağız duşları dişler üzerine hava ve su basıncı uygulayarak bakteri plağını dişten uzaklaştırmak amacıyla üretilmiş pilli malzemelerdir. Bu ürün olmaksızın yeterli ağız hijyeni sağlanabilir ama tercih eden hastalara tavsiye edilebilir.

poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--
poster
00:00
--
/
--