Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1- Koruyucu Önleyici Ortodontik Tedavi

İlk ortodontik muayene 6-7 yaşında, sürekli dişlerin çıkmaya başladığı dönemde olmalıdır. Bu ilk muayenedeki amaç; çocuklardaki çene ile ilgili bozuklukları tespit edip, erken müdahale etmek ya da bu dönemde oluşan erken temaslar sonucunda çeneler ya da dişlere ters kuvvetlerin gelmesini engellemektir. Çünkü erken fark edildiği zaman bazı ortodontik problemleri çözmek daha kolaydır. Bu dönemdeki tedavilere “ koruyucu önleyici tedavi” adı verilir.
Tedaviye ihtiyacı olan her hastada en iyi sonucu elde etmek için tedavinin ideal bir başlangıç zamanı vardır. İşte ortodontist bu problemi doğru zamanda çözmek için gereken bilgiye sahip bir uzmandır.
Bazen çocuklarda, bebeklik döneminden kalmış olan yanlış yutkunma, kalem ve silgi ısırma, parmak, emzik veya dil emme gibi kötü alışkanlıklar mevcut olabilir. Bu kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılması için yapılan müdahale- lere önleyici tedavi denilir.
Alışkanlık önleyici apareyler çok çeşitlidir. Sabit olarak dişlere yapıştırılanlar olduğu gibi takılıp çıkartılan apareyler de mevcuttur. Hangi apareyin kullanılacağı ortodontistiniz tarafından alışkanlığın şiddetine, çocuğunuzun yaşına ve mevcut diğer anomalilere göre belirlenir.
Bazı durumlarda ise ortodontistiniz çocuğunuzda ciddi bir çene problemi fark edebilir.
Çocuğunuzda özellikle alt çenenin önde olması ya da büyük olması gibi bir problem teşhis edilmişse, erken müdahale, bazı ciddi problemlerin gelişmesini engelleyebilir ve tedavinin ileri yaşlarda daha kısa süreli ve daha az karmaşık olmasını sağlayabilir.
Tipik olarak erken tedavi, küçük yaşta kemiğin gelişimini yönlendirmek ve ana dişler sürerken onlara daha iyi bir çevre oluşturmak için sabit ve hareketli ortodontik aparey kullanımını içerir. Bu tip müdahalelere ise koruyucu tedavi denilir.

Erken dönemde mevcut bir problemi tespit etmek ortodontiste şu imkanı sağlar;
  • Çene büyümesini yönlendirir.
  • Ön dişleri fırlak olan vakalarda top çarpması ya da düşme gibi olası travmalara karşı tedbir alır. Çünkü bu gibi diş fırlaklıklarında ön dişlerin kırılma olasılığı yüksektir.
  • Zararlı ağız alışkanlıklarını engeller.
  • Fiziksel görünümü iyileştirir ve özgüveni artırır.
Daimi dişlerin daha düzgün şekilde ağızda yer almalarına rehberlik eder.

2-   Kapsamlı Tedavi

Çocuğunuzun ağzında kalan en son süt dişi sallanıp düştüğü an (11-12 yaş), artık daimi dişlenme dönemi başlamıştır. Genellikle bu yaş grupları 2. büyük azı dişleri de sürmüş ise toplam 28 dişe sahiptir. (20 yaş dişlerinin sürmesi ile toplam 32 diş tamamlanır.)
Ağızda süt dişlenmesinin bitmesi ile birlikte, çocukta büyük bir büyüme atılımı da başlar. Pubertal büyüme atılımı denilen bu dönem, ortodontist için hem dişlerle ilgili hem de çenelerle ilgili etkili tedavi yapmak açısından en uygun zaman dilimidir.
Bu dönemde halk arasında ‘tel takma’ dediğimiz sabit ortodontik tedaviler yapılmaktadır. Sabit apareylerdeki felsefe, braket  diye adlandırılan ve dişlere yapıştırılan metal düğmeciklere değişik özelliklerde ve kalınlıklarda teller yerleştirilip, bu teller aracılığı ile dişleri hareket ettirmektedir.
“Ortodontik tedavi eskiye göre daha çok güncelleşti ve normalleşti. Artık etrafımızda ortodontik tedavi gören birçok çocuk görüyor ve bunu garipsemiyoruz.”
Çeneleri ilgilendiren anomalilerde 12–15 yaş dönemi ortodontik tedavi açısından oldukça önemlidir. Ortodontistler ağız dışı apareyler kullanmak suretiyle çenelerde bir küçültme yapamazlar çünkü büyümeyi durdurmak mümkün değildir.
Bizler ancak büyümeyi istediğimiz şekilde yönlendirmek suretiyle anomaliyi tedavi edebiliriz. 12-15 yaş dönemi büyümenin en aktif olduğu dönemdir. 15 yaşından sonra büyüme çok azaldığı ya da bittiği için büyümeyi yönlendirme şansımız da söz konusu olamaz.
Çocuğunuz tellerin görüntüsünden rahatsız olabilir ya da arkadaşlarının alay etmesinden rahatsız olabilir. Çocuğunuzu arkadaş grubundan ya da akrabalarınızdan ortodontik tedavi gören kişilerle tanıştırmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle kendini yalnız hissetmeyecek ve başına gelecekleri bizzat tedavi gören birisinden öğrenmiş olacaktır.

“Her ne olursa olsun ortodontik problemler sağlıkla ilgili problemlerdir ve sonsuza kadar sürmeyecektir. Sabrınızın ödülü bir ömür boyu düzgün dişlerle gül- mektir ve buna değer.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.