KLİNİĞİMİZDE STERİLİZASYON

Temizlik

Kullandığımız tüm malzemelerimizin üzerinden; fırçalama, ultrasonik temizleme cihazları veya otomatik alet yıkama cihazları ile görünebilir kirlerin uzaklaştırılmasını sağlayarak sterilizasyonun ilk adımını tamamlıyoruz.

Dezenfeksiyon

Patojenik ve ya nonpatojenik tüm mikroorganizmaların fiziksel yâda kimyasal yöntemlerle yok edilme işlemidir.

Sterilizasyon

Dezenfeksiyonun etkili olmadığı bakteriyel sporlar da dahil olmak üzere tüm mikroorganizmaların fiziksel ya da kimyasal yöntemlerle yok edilme işlemidir. Bu işlem tüm patojen mikroorganizmalar üzerinde etkili olduğundan, hastalar arasında aynı aletleri tekrar kullanabilmenin kabul edilebilir tek yolu sterilizasyon işlemidir.
  • Isıyla Sterilizasyon: Tedavilerde kullandığımız birçok alet (her kullanımından hemen sonra) yüksek ısı yardımıyla steril edilmekte, steril olmayan alet kesinlikle kullanılmamaktadır.
  • Yüksek ısıveren Sterilizatör (Kuru Hava Sterilizasyonu): Çalışma prensibinin bazı aletlerin yapı ve özelliklerini bozması nedeniyle iyi sterilizasyon sağlamasına rağmen tüm aletlerde kullanılamaz. Bu tür aletleri steril edebilmek için ikinci bir cihaz olarak, dünyaca daha hızlı, daha etkili ve daha güvenilir sonuçlar elde ettiği bilinen  Autoclave (Basınçlı Hava Sterilizasyonu) kullanılmaktadır.

Dezenfektan spreyler ve solüsyonlar

Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreyler ile temizlenerek koltuk başlığı koruyucu örtüleri değiştirilmektedir.

Disposible (Tek Kullanımlık) Aletler

Kliniğimizde diş hekimliğine özel, tek kullanımlık malzemeler gerektiğinde kullanılmaktadır.