Çene Eklem Tedavisi

Çene Eklem Tedavisi

Çene eklemi; alt çene ile kafatası arasında bağlantı kuran, tıpkı bir menteşe gibi çalışan, konuşma yutkunma ve çiğneme fonksiyonları gibi hayati öneme sahip işlevlerin yapılabilmesini sağlayan bir eklemdir. Üç boyutlu hareket kabiliyetine sahiptir. Bu eklemde oluşabilecek bir rahatsızlık çeşitli bölgelerde ağrı olarak kendini gösterebilmektedir. Baş, boyun bölgesi ile çene eklemini kontrol eden kaslar bölgesinde ağrı oluşumları olur. Kimi zaman oluşan bu ağrılar kendiliğinden geçerken çoğunlukla bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çene Eklem Tedavisi Bursa
Çene Eklem Tedavisi Nedir?

Çene eklemi rahatsızlıkları, alt ve üst çene bağlantısını sağlayan çene eklemindeki yumuşak ve kemiksel dokularda gözlemlenen rahatsızlıklardır. Basit bir tıkırdama sesiyle başlayıp çene eklemin kilitlenmesine kadar gidebilen oldukça ciddi semptomlar gözlemlenebilir. Meydana gelme sebepleri birçok nedene bağlanabilir. Örneğin; kaza, yanlış tedavi, stres vb. Müdahale edilmediği takdirde çene eklemi rahatsızlıkları zaman içinde giderek artar. Bu yapısı sebebiyle tedavi süreci ne kadar erken sürede başlarsa o kadar hızlı ve iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Çene eklem tedavisi

Günümüzde birçok insan çene eklem rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu rahatsızlıklar genel olarak yüz bölgesine doğrudan yansır fakat hissedilen ağrılar çok farklı şiddette ve türde olabilmektedir. Çene eklem rahatsızlıkları sebebiyle genel olarak, kulak ön kısmına, yanak bölgesi kaslarına, göz bölgesi ve civarına, çene altı ve şakaklara doğru ağrılar oluşmaktadır.

İlk belirtiler olarak ise; çene bölgesinden gelen farklı sesler, çene de ansızın kilitlenme durumu, açma kapma fonksiyonu sırasında çene kemiğinde kayma meydana gelmesi gibi durumlar olmaktadır. Bütün bu durumların ve ağrılı süreçlerin çene eklem tedavisi sayesinde üstesinden gelinebilmektedir.

Çene Eklem Rahatsızlıklarınıza Son Verin
Çene Eklem Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çene eklem rahatsızlıklarının sebepleri çok çeşitli olabilmektedir. Geçmiş yıllarda rahatsızlığın kaynağının diş kapanışlarıyla doğrudan alakalı olduğu kanısı hakimdi. Ancak yapılan araştırmalar çene kapanışlarındaki problemlerin çene eklem rahatsızlıklarına karşı pek etkili olmadığını ortaya çıkarmıştır. Yaklaşık olarak %10- %15 gibi bir etki olduğu değerlendirilmiştir.

Çene eklem rahatsızlıklarının nedenleri üç grupta sınıflandırılabilmektedir. Bunlar;

 • Kişi alışkanlıkları,
  • Yüz üstü yatma,
  • Duruş bozuklukları, kambur durma,
  • Dudak yeme rahatsızlığı,
  • Uzun süre rüzgâra maruz kalmak,
 • Diş Hekimi Tedavileri,
  • Ortodontik tedaviler sonrası meydana gelen ağrılar,
  • Kaplama ve dolgu işlemlerinden sonra ortaya çıkan ağrılar,
  • Ağız içinde uzun süren müdahaleler (Örneğin 20 yaş diş çekimi gibi uzun süre alan durumlar)
 • Stres,
  Stresin, diğer faktörlerden daha fazla çene eklem rahatsızlığına sebep olduğu söylenebilir. Meslek hayatı boyunca yoğun stres altında kalan kişilerin yüz kaslarında yarattığı kasılmalar çene eklem rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.
Çene Eklem Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Çene eklemi çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Çene eklem rahatsızlıkları bu hayati fonksiyonların işlevselliğini tehlikeye düşürür. Bu sebeple derhal müdahale edilmelidir.

Tedavi esnasında temel amaç diğer bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi işlevselliğini yitirmiş fonksiyonların normale kazandırılmasıdır. Bu tedavide de amaç çene fonksiyonlarının eski normal haline kavuşturulmasıdır. Yapılacak olan tedavinin planlaması hastalığın nedenine göre yapılır.

Çene eklem rahatsızlıkları için, stres tedavi yöntemi, fizik tedavi ve ilaç tedavisi gibi cerrahi olmayan alternatif tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunların dışında sorunu kaynağından yok etmek maksadıyla sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik ortodontik ve protetik restorasyon şeklinde kalıcı çözüm sunan tedavilerde tercih edilebilir.

Osmangazi Çene Eklem Tedavisi

Ayrıca botox uygulaması, artroskopi ve birçok eklem uygulaması da sürece dahil edilebilir.

Çene Eklem Tedavisinin Belirtileri Nelerdir?

Çene eklem rahatsızlığı kendini birtakım şekillerde göstermeye meyillidir. Bu belirtiler arasında en sık oluşan ve kişiler tarafından şikâyet konusu olan çene eklemi bölgesinden gelen tıkırdamalardır.
Bir diğer çoğunlukla yaşanan rahatsızlık ağız ve çeneyi açma esnasında yaşanan zorlanmadır. Ağız tam olarak açılamamaktadır. Yoğun şikâyet konusu olan ve sıkça yaşanan bu durumların dışında belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Yanak ve kulak bölgesinde ağrı,
 • Dişler hassasiyet sallanma ve kırılmaların başlaması,
 • Boyna yayılan ve şakaklarda yoğunlaşan ağrı,
 • Kulak çınlaması ve baş dönmesi.
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Çene eklemi rahatsızlığı olanlar ne yapmalı?

Doktor veya diş hekimi tarafından ağrını kesilmesi için ağrı kesiciler tavsiye edilebilir. Kesin teşhis ve tedavi için gerekli tetkiklerin yapılması adına mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Çene eklemi tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi ağrının nedenlerine ve şiddetine göre değişiklik göstermekle birlikte kişinin de istikrarlı ve kararlı olmasıyla doğru orantılıdır. Lakin ortalama bir süre olarak tedavi süreci 3 aydır denebilir.

Çene eklemi iyileşir mi?

İyileşmedeki en büyük kriter hastanın sorunsuz bir şekilde yeme, içme, konuşma gibi temel fonksiyonları yerine getirmesidir. Ayrıca iyileşme hastalığın şiddetine göre de değişiklik gösterebilir.

Çene kası nasıl rahatlatılır?

Masadan destek alacak şekilde dirseğinizi masaya yaslayın. Bir elinizle alnınıza bastırarak ağzınızı açabildiğiniz kadar açın. Sonrasında diğer eliniz ile çeneden bastırmak suretiyle daha fazla açılmasına sebep olun ve 10-15 saniye öylece bekleyin. Bu hareketi peşi sıra 10 tekrar halinde yapın.

Çene eklemi nasıl düzeltilir?

Çene çıkmalarında yapılacak en doğru müdahale çene ekleminde zorlamalara sebebiyet vermeden derhal diş hekimini başvurmak olacaktır. Zira aksi halde telafisi mümkün olamayacak durumlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Çene kemiği çıkınca ne yapılmalı?

Çene kemiği normal yerine oturduktan sonra oluşan şişliği ve ağrıları dindirmek adına iltihap sökücü ilaçlar diş hekimi bilgisi dahilinde kullanılabilir. Çıkığın tekrarlanmaması adına da çene hareketlerini bir miktar kısıtlasa da çene bandajı kullanmak faydalı olacaktır.

Çene kütürdemesi neden olur?

Çene kütürdemesi, eklem sıvılarındaki boşlukların hareket halinde basınç dengeleme gayretleri neticesinde oluşur. Genellikle esneme ya da ani ağız hareketlerinde gözlemlenir.

Düzgün çene yapısı nasıl olmalı?

Dişler çene kemiğinde bir ark üzerinde sıralanmışlardır. Üst çene arkı altınkinden daha geniştir.  Estetik olarak hem alt hem üst arkta dişler arasında boşluk olmamalıdır. Sıkılma esnasında alt ve üst dişlerinde arasında boşluk olmamalıdır. İdeal ve estetik dizilim bu şekildedir.

Yemek yerken çeneden ses gelmesi nasıl geçer?

Sesin geldiği yere sıcak kompres uygulanabilir ve ılık su ile gargara yapılabilir. Ses gelmesini müteakip yumuşak yiyecekler tüketilmesi kısa süreliğine de olsa çözüm olacaktır. Ses geldiği andan itibaren bir süre ağzın çok fazla açılmamasına da gayret edilmelidir.

Çene eklemi rahatsızlığı için hangi doktor?

Kimi zaman KBB doktorunun uzmanlık alanına girdiğinin değerlendirilmesi gibi bir yanılsamaya düşülse de çene düşmesi, çene ağrıları ve kilitlenmesi durumlarında uzman diş hekimine gidilmelidir.

Çenenin sol tarafı neden ağrır?

Çene bölgesinde oluşan ağrının sebepleri arasında sinüzit, migren ve baş ağrıları olabilir. Bunun yanı sıra diş ve diş eti kaynaklı ağrılarda bu bölgede ağrılara neden olabilir.

 BURSA ÇENE EKLEM TEDAVİSİ

Şiddetli çene ve eklem ağrıları çekmeyin. 30 yılı aşkın tecrübesiyle Bursa En İyi Diş Hekimi aramalarında ilk sıralarda yer alan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği uzman ve deneyimli kadrosuyla bütün çene eklem rahatsızlıklarında sizlerin yanında. 5000’i aşkın vaka da gösterilen kusursuz gayretler Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği’nin emsallerinden ayrılmasında temel sebep olmuştur.

ÇENE EKLEM İLTİHABI

 Gülüşünüz size yeterince estetik gelmiyorsa Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği ile tanışma vakti gelmiştir. Başarılı çene eklem plağı uygulamalarıyla hastaların estetik ve ideal gülüşlerine kavuşmalarına yardımcı olan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği, Osmangazi diş hastaneleri arasından sıyrılmayı başarmıştır.

ÇENE EKLEM SPLİNTİ FİYATI

 Bursa Ortodonti Kliniği, Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti, Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde uygulanan tüm tetkik ve tedaviler kişiye özel olarak yürütülmektedir. Kişide bulunan rahatsızlık özelinde tedavi süreçleri planlanmaktadır. Bu süreçler esnasında en modern cihaz ve teçhizatlar hastanın konforu için kullanılmaktadır.
Kişiye özel hastalıklar ve kişiye özel süreçler yaşanması münasebetiyle fiyatlandırma esasları da görecelilik göstermektedir. Detaylı tüm sorularınız için Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniğine alternatif tüm iletişim vasıtalarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Error: Contact form not found.

clock-icon-75x75
Çalışma Saatleri
Salı - C.tesi: 09:00 - 18:00
Pazar-Pazartesi: Kapalı
fingerprint-icon-psd-75x75
Hakkımda

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ akademik hayatına Bursa Uludağ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında "Profesör Doktor" olarak devam etmektedir.