Çene Genişletme Tedavisi

Çene Genişletme Tedavisi

Alt ve üst çene kutu tekniği olarak da tabir edilen şekilde bir kutunun kapağı gibi tam ve sağlıklı bir şekilde kapanmalıdır. Eğer bu kapanma esnasında bozukluklar var ise, sağlıklı bir ilişikli yoksa öncelikle çiğneme olmak üzere birçok fonksiyonda aksamalar hatta solunum problemleri yaşanmasına varan sorunlar meydana gelir.

çene genişletme tedavisi, bursa çene genişletme, çene genişletme bursa,
Çene Genişletmesi Nedir?

Ağız içinde dişler kimi zaman sıkışık halde ya da çapraşık durumda bulunabilirler. Bu durumlar uzman hekimlerce yapılan ortodonti tedavisiyle düzeltilebilir. Bu tür rahatsızlıklara çoğu zaman, uygun çalışma alanı olmadığından dolayı, çene genişletilmesi yapılarak başlanmaktadır.

Bursa Çene Genişletme

Üst çenenin dar olması durumu çene problemlerinde en çok karşılaşılan durumdur. Göz ardı edilmeden tedavi edilmesi gereken bir konudur. Zira tedavisi değerlendirilmediğinde uzun vade de birçok surunu da beraberinde getirebilir.

Örneğin; alt çeneye de etki ederek asimetrik gelişimine sebep olabilir. Alt çenedeki asimetrik gelişimde yüz asimetrisine ilerleyen yıllarda olumsuz yönde tesir edebilir. Büyük sorunlara ve sağlık problemlerine sebebiyet vermeden müdahale edilmeli tedavi süreci planlanmalıdır.
Üst çene genişletme işlemi gelişmekte olan çocuklarda yetişkinlere oranda kolay ve ağrısız gerçekleşebilmektedir. 18 yaşına kadar çeşitli apereyler kullanımıyla kolaylıkla üst çene genişletme işlemi yapılabilmektedir. Bu işleme de ameliyatsız üst çene genişletme işlemi de denilmektedir.

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği İle Çene Genişletme Sorunlarınıza Son Verin
Üst Çene Genişletme Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ortodontik tedaviler için ihtiyaç duyulan alanı yaratabilmek adına çoğunlukla damak genişleticileri kullanmak yeterli olacaktır. Damak genişleticiler genel olarak çocuk ve gençlerde kullanım için uygundur. Bu sebeple çene genişletme ameliyatı yetişkinler için tercih edilir bir durumdur.

Bursa çocuk çene genişletme tedavisi

Çene üzerinde yapılması planlanan değişiklikler, damak ve kemik yapısından kaynaklı veya diş şekil bozukluklarından ötürü olabilmektedir. Çene ile ilgili bu durumlar değerlendirilmeyi müteakip işlemin ameliyat gerektiren bir durum mu değil mi olduğu sorusunun cevabı verilir.

Ameliyat işlemi olmadan tedavi edilmesi planlanan çene genişletme işlemleri için;

• Üst çenede bulunan ve küçüklük ya da darlık olarak ifade edilen sorunun, zararının çok yoğun seviyede olmaması ve hastanın bu durum ile yaşayabiliyor olması gerekmektedir.
• Ameliyat olunması ve özellikle de üst çene ile ilgili işlem yapılması gereken durumlarda yaş hususu bu ameliyatı kaldırabilecek seviye de değilse, ameliyat yerine ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.
• Çene Genişletme Tedavisi için kullanılabilecek apereyler ameliyata ihtiyaç duyulmayacak şekilde tedavinin ilerlemesini sağlıyorsa, bu durumda ilk olarak ameliyatsız tedavi tercih edilmelidir.
• Diş çapraşıklığı sebebiyle üst çene de daralma meydana geldiği durumlarda diş kökleri hareket ettirilerek sorun çözülebilir ve ameliyata gerek kalmayabilir.
• Damak yapısındaki olumsuzluklardan ötürü üst çene dar olabilir. Damağın tedavi ve düzenlenmesiyle mevcut sorun ortadan kalkabilir.
Bu gibi durumlar mevcut ise ameliyatsız bir çene genişletme yapılabilir.

Çene Genişletme Ameliyatı Gerekli Mi?

Daimi dişlere gerekli ve yeterli yeri açmak için çoğunlukla damak genişleticileri kullanmak yeterli olmaktadır. Damak genişleticiler kullanıldıktan sonra diş hekimi tarafından tedavinin sonraki safhası olarak diş teli kullanımı önerilebilmektedir.

Genişletici aparatlar çoğunlukla gençlerde etkili bir tedavi sağlamaktadır. Bu sebeple ortodontik ameliyatlar genellikle yetişkin hastalarda tercih edilmektedir.

Çene genişletme ameliyatı sonrasında takılacak olan braketlerin süresinde tasarruf yapılmasını sağlayacaktır. Bütün bu değerlendirmeler ortodonti uzmanı hekim tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedavi süreci planlanmalıdır.

Osmangazi Çene Eklem Tedavisi
Çene Genişletme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene genişletme ameliyatı sonrasında takılacak olan braketlerin süresinde tasarruf yapılmasını sağlayacaktır. Bütün bu değerlendirmeler ortodonti uzmanı hekim tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedavi süreci planlanmalıdır.

Yaş kriteri değiştikçe ve büyüdükçe ağızda kullanılan apereylerin tür ve modelleri değişiklik göstermeye başlar. 18 yaşından sonra ise damağa yerleştirilen mini vida marifetiyle ve bu noktalardan destek alınarak genişletme apereyleri takılmaktadır. Bu noktada mini vida şeklinde tedavinin anlatılması kişiden kimi zaman geri çekilme ya da vaz geçmelere sebep olmaktadır. Halbuki mini vida kullanarak yapılan ortodontik tedaviler oldukça yaygın ve bilinen bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi ile uygulanmakta ve ağrısız acısız bir şekilde sonlanmaktadır.

Bursa çene genişletme tedavisi ortodontist

Hasta için en uygun tedavinin ne olduğunun değerlendirmesi ve kararı ortodonti uzmanında olmalıdır.

Yapılan radyolojik ve klinik muayeneden sonra çene genişletme işlemine gerek varsa ölçüler alınarak çenenin kopyası olacak şekilde alçı modeller çıkarılır. Kullanılacak çene genişletme aparatları bu alçı modeller üzerinde denenir. Genişletme ile ilgili izlenecek tüm süreç hastayı detaylı bir şekilde izah edilir. Bu süreç dahilinde belirli aralık ve kontrollerle tedavi takip edilir. Bu tedavi sayesinde öncelikle burundan solunumun arttığı ve nefes almanın kolaylaştığı görülecektir.

Çene Genişletme Kimler Tarafından Yapılır?

Çene genişletme işlemi yalnızca ortodonti uzmanı diş hekimleri tarafından yapılabilmektedir. Ortodonti uzmanı olmak içinse; beş yıllık diş hekimliği lisans eğitimden sonra dört yılda ortodonti dalında uzmanlık eğitimi alınmış olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Çene nasıl genişler?

Dişlerdeki dizilim bozukluğu veyahut çapraşıklık gibi durumların tedavisi için diş teli tedavisi tercih edildiğinde çene kemiği bölgesinde yeterli yer olmadığında çene genişletme işlemi uygulanır. Bu işlem genellikle üst azı dişlerin etrafına takılan bir aparat ile gerçekleştirilir.

Çene darlığı neden olur?

Temel sebep, gelişim çağındaki çocukların burun yerine ağız yolundan nefes alma alışkanlıklarıdır. Bu tipteki çocuklar yorgun bir ifadeye sahiptir.

Ağız yapısı nasıl düzeltilir?

Pek çok farklı yöntemle bu işlem sağlanabilir. Çene de meydana gelen hafif hasarların tedavisinde çene egzersizleri ve basit ağrı kesiciler kullanılabilirken, daha ciddi vakalarda çene yapısının ideal pozisyona gelmesi için ameliyata gerek duyulabilmektedir.

Alt çene ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Erken yaşlarda yapılan çene ameliyatlarının kişinin çene gelişimini etkileyeceği değerlendirildiğinden çoğunlukla 18 yaş ve öncesinde yapılır.

Çene genişletme tedavisi ne kadar sürer?

Her ay aşamalı olarak kontroller yapılmakla birlikte ortalama süre verilmesi gerekirse çene tedavisi 1 – 2 yıl sürebilir.

Çene darlığı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediği durumlarda, diş ve çene yapısı olumsuz yönde etkilenir. Anormal görüntüler kendini göstermeye başlar. Örneğin dişlerin çarpık bir şekilde ilerliyor olması gibi.

Alt çenenin geride olduğu nasıl anlaşılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Kişi, yandan çekilmiş fotoğrafta alt dudağının en uç noktasından dik bir çizgi çektiğinde, bu çizgi olması gereken gibi yani çeneden birkaç cm önde değilse ise ortodontik çene tedavisi için uzman bir ortodontiste görünmelidir.

 BURSA ÇENE EKLEM TEDAVİSİ

Şiddetli çene ve eklem ağrıları çekmeyin. 30 yılı aşkın tecrübesiyle Bursa En İyi Diş Hekimi aramalarında ilk sıralarda yer alan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği uzman ve deneyimli kadrosuyla bütün çene eklem rahatsızlıklarında sizlerin yanında. 5000’i aşkın vaka da gösterilen kusursuz gayretler Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği’nin emsallerinden ayrılmasında temel sebep olmuştur.

ÇENE EKLEM İLTİHABI

 Gülüşünüz size yeterince estetik gelmiyorsa Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği ile tanışma vakti gelmiştir. Başarılı çene eklem plağı uygulamalarıyla hastaların estetik ve ideal gülüşlerine kavuşmalarına yardımcı olan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği, Osmangazi diş hastaneleri arasından sıyrılmayı başarmıştır.

ÇENE EKLEM SPLİNTİ FİYATI

 Bursa Ortodonti Kliniği, Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti, Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde uygulanan tüm tetkik ve tedaviler kişiye özel olarak yürütülmektedir. Kişide bulunan rahatsızlık özelinde tedavi süreçleri planlanmaktadır. Bu süreçler esnasında en modern cihaz ve teçhizatlar hastanın konforu için kullanılmaktadır.
Kişiye özel hastalıklar ve kişiye özel süreçler yaşanması münasebetiyle fiyatlandırma esasları da görecelilik göstermektedir. Detaylı tüm sorularınız için Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniğine alternatif tüm iletişim vasıtalarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Error: Contact form not found.

clock-icon-75x75
Çalışma Saatleri
Salı - C.tesi: 09:00 - 18:00
Pazar-Pazartesi: Kapalı
fingerprint-icon-psd-75x75
Hakkımda

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ akademik hayatına Bursa Uludağ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında "Profesör Doktor" olarak devam etmektedir.