Dudak Damak Yarıkları Tedavisi

Dudak Damak Yarıkları Tedavisi

Dudak ve damak yarıkları, anne karnında iken bebeğin gelişimi esnasında yüz bölümü ve ağız içi oluşumunda yapı ve kalıpların karşılıklı birleşmemesinden kaynaklanan açıklıkları ve bun bağlısı olarak da damak ve dişlerde yarattığı sorunları ifade eden bir durumdur.

Annenin gebelik döneminde uyuşturucu madde kullanımı, yetersiz beslenmesi, sigara ve alkol bağımlılığı, folik asit eksikliği yaşaması ve stres gibi birtakım hastalıkları sebebiyle bebekte dudak ve damak yarıkları oluşabilmektedir.

bursa dudak damak yarıkları, dudak damak yarıkları bursa, dudak damak yarıkları tedavisi, bursa dudak yarık tedavisi, bursa damak yarık tedavisi, yarık damak tedavisi, yarık dudak tedavisi
Dudak ve Damak Yarıkları Nedir? 

En sık görülen doğumsal anomalilerden olan yarık dudak sorununda genetik yatkınlık büyük bir etken olarak kendini göstermektedir. Anne karnında gebeliğin 4-8’inci haftalarında dudak ve yüzü oluşturan yapıların birleşememesi sebebiyle oluşur. Çeşitlerini üç başlık altında toplamak mümkündür;

bursa dudak damak yarıkları, dudak damak yarıkları bursa, dudak damak yarıkları tedavisi, bursa dudak yarık tedavisi, bursa damak yarık tedavisi, yarık damak tedavisi, yarık dudak tedavisi
  • Mikroform yarık,
  • İnkomplet,
  • Komplet.

Yarık dudak gibi yine doğumsal bir anomali olan yarık damak da anne karnında 12’mci hafta dolaylarında damağın oluşmasını sağlayan yapıların birleşememesinden ötürü meydana gelen bir sorundur. Genetik yatkınlık aynı şekilde ortaya çıkma riskini artırmaktadır.

Her iki durumda ebeveynler açısından üzüntüyle karşılanmış olsa da tedavisi mümkün sorunlar olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Yarık dudak çeşitlerini de dört başlık altında toplamak mümkündür;

  • Komplet,
  • İnkomplet,
  • Çift taraflı yarıklar,
  • Submükoz yarıklar.
bursa dudak damak yarıkları, dudak damak yarıkları bursa, dudak damak yarıkları tedavisi, bursa dudak yarık tedavisi, bursa damak yarık tedavisi, yarık damak tedavisi, yarık dudak tedavisi
Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği İle Dudak ve Damak Yarıklarına Çare Bulun.
Dudak Damak Yarıklarının Nedenleri Nelerdir?

Tespit edilmiş kesin bir nedenleri olmamakla birlikte çoğunlukla genetik yatkınlık münasebetiyle oluştuğu gözlemlenmiştir. Dudak ve damak şikâyeti olan bebeklerin yarısından çoğu gibi büyük bir kısmında herhangi bir sebep bulunamamıştır. Genetik çeşitliliğe ağlı olarak dudak ve damak yarıklarıyla beraber aynı anda başka organlarda da ve yapılarda da bozukluklar olabilmektedir.

Akraba evliliğinin dudak ve damak yarığı gibi bir dönüşü olabileceği yapılan değerlendirmeler arasındadır. Ayrıca gebeliğin 1’inci ve 2’inci haftalarında yaşanan ciddi rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçların etkisinin de bu oluşumda etkili olabileceği yapılan değerlendirmeler arasındadır.

Dudak Damak Yarıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yarık Dudak Tedavisi

Yarık dudak tedavileri çoğunlukla bebeklik zamanında yapılabilmektedir. Tedavi süreci ve uygulamaları için 3’üncü ayın dolması beklenmektedir. Tedavide ki esas amaç; fonksiyonel olarak dudağın durumunu normale çevirmek ve estetik olarak ideal görünüme sahip olmaktır.

Dudak yarığı sorunu olan bebeklerde genellikle dişlerinde kemik yapısında da yarık sorunu bulunmaktadır. Aynı şekilde bu durumda tedavi edilmektedir. Aynı zaman da bu durum bebeklerde emme sıkıntısına yol açmamaktadır.

Dudaktaki yarık münasebetiyle bağlantılı olarak burun bölgesinde de meydana gelen yarık sorunları aynı operasyonda düzeltilmektedir.

bursa dudak damak yarıkları, dudak damak yarıkları bursa, dudak damak yarıkları tedavisi, bursa dudak yarık tedavisi, bursa damak yarık tedavisi, yarık damak tedavisi, yarık dudak tedavisi
Yarık Damak Tedavisi

Yarık damak tedavisinde esas amaç, yüz gelişimini elde etmek ve normal konuşma fonksiyonuna erişebilmektir. Yarığın bulunduğu konuma göre 3’ncü veya 9’uncu ayda operasyon yapılabilmektedir.

Damak yarıklarında karşılaşılan en büyük sorun beslenme ile alakalıdır. Kimi zaman yarık damaktan dolayı, besinler solunum yollarına kaçabilmekte ve orta kulak iltihabına sebebiyet vermektedir.  Oluşan bu enfeksiyonlar gelişimi olumsuz yönde etkilediği gibi, bazı durumlarda kalıcı işitme kayıplarına da sebep olmaktadır.

Estetik olarak ideal görünüme sahip olmak gibi bir amacı olsa da yarık damak tedavilerinde esasen amaç damaktaki kas dokularını onarmak ve fonksiyonların tam anlamıyla çalışmalarını sağlamaktır.

Yarık Damak, Yarık Dudak Ameliyatından Sonraki Süreçlerde Nasıl Davranılmalıdır?
bursa dudak damak yarıkları, dudak damak yarıkları bursa, dudak damak yarıkları tedavisi, bursa dudak yarık tedavisi, bursa damak yarık tedavisi, yarık damak tedavisi, yarık dudak tedavisi

Çok ufak yaşlarda yapılan bir ameliyat olduğundan dolayı çocuktan ziyade ebeveynlere çok büyük görevler düşmektedir. İyileşme döneminde çocuğun beslenmesi hekimler tarafından tarif edildiği şekilde olmalıdır.

Bu süre zarfında çocuğun ağlamamasına dikkat edilmelidir. Nebulizatör cihazları yardımıyla aralıklı olarak buhar tedavisi uygulanması tıkanacak olan burnun açılmasında ve soluk alıp vermede kolaylık sağlayacaktır.

Yarık damak ameliyatlarında sonra ağız bölgesinde kısa ömürlü olacak şekilde kanamalar gözlemlenebilmektedir. Bu ameliyat sonrasında anne babanın çocukla derhal müdahale edebileceği konumda olması faydalı olacaktır. İlk 24 saat tedavi ve sonrası için oldukça kritik bir zaman dilimi olup ağız içine bol su alınması ve temizlik yapılması gerekmektedir. Beslenme gerekli görüldüğü takdirde damar yolu marifetiyle sağlanmalıdır. Nefes alıp vermenin rahatlaması için buhar uygulaması uygun olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak damak yarık ultrasonda anlaşılır mı?

Kadın doğum hekimlerinin hastalarının kontrol tarihlerinde ultrason cihazlarıyla yaptığı muayenelerde anne karnındaki bebeklerin dudak ve damak yarığı sorunlarının olup olmadığını tespit etme imkanları vardır.

Damak ameliyatı kaç günde iyileşir?

Damak yarığı tedavisi çoğunlukla 9 – 12 ay arasında kapanabilmektedir. Bebeklerde bu süre daha az olabilmekte ve ameliyattan hemen sonra toparlanabilmektedirler.

Damak ameliyatı nasıl yapılır?

Damak yarığı ameliyatı için özel ağız açacağı kullanılır. Çoğunlukla tek seansta halledilebilir durum olmasına karşın kimi zaman da çift seans sürebilmektedir.

Yarık dudak ne zaman belli olur?

Genetik yatkınlık oldukça önemlidir. Ailede yarık dudak vakası var ise diğer bireylerde olma riski %4 civarlarındadır. Yarık dudak ve damak oluşumu anne karnındaki 13’üncü haftadan itibaren kadın doğum hekimleri tarafında ultrason cihazları ile tespit edilebilmektedir.

Damak ameliyatı kaç saat sürer?

Dudak yarığının özelliğine göre 1 – 2 saat sürmekte olup genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.

Damak ameliyatı kaç yaşında olur?

Yarık damak tedavilerinin ameliyatlarının, ilk 9’uncu ay ile 1.5 yaşlar arasında uygulanmasının kemik gelişimi adına ideal olduğu değerlendirilmektedir. Bu ameliyatla birlikte konuşma fonksiyonu da olumlu yönde etkileneceğinden çocuklar henüz konuşmaya başlamadan evvel bu işlemlerin tamamlanması faydalı olacaktır. Aksi halde konuşma zorluğu yaşayabilecek çocuklarda travma gözlemlenebilmektedir.

Yarık damak detaylı ultrasonda anlaşılır mı?

Anne karnında bebeklerin gelişim durumlarının tespiti maksadıyla belirli zaman aralıklarında kontroller ve ultrasonografik görüntülemeler yapılmaktadır. 18’inci ve 20’inci haftalarda yapılan görüntülemelerde dudak yarıkları tespit edilebilmektedir.

Yarık damak bebek nasıl beslenir?

Dudak yarığı problemi olan bebeklerde eğer yarın küçük ise ve gizli yarık formunda ise süt akışına biraz yardımcı olarak sorunla baş edilebilir. Lakin yarın küçük değil ise sıvı akımı daha hızlı olan biberon kullanılması uygun olacaktır.

Tavşan dudağı nasıl olur?

Bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşememesi münasebetiyle oluşan bir durum olan tavşan dudak esasında halk arasında isimlendirilen bir kavramdır ve tıbben bir geçerliliğe sahip değildir. Tavşan dudak hastalığının kesin çözümü elbette ki cerrahi işlemdir. Anne karnında birçok nedenden dolayı bebeğin yüz kısmındaki yapıların birleşememesi bu duruma neden olmaktadır.

 BURSA DUDAK DAMAK YARIKLARI TEDAVİSİ

Bursa’da en iyi ortodonti kliniği aramalarında sizlere sunulacak olan Prof.  Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği, hastalarının niyet ve maksatları doğrultusunda planladığı tedavi süreçleriyle mutlu gülümsemelere daha emin adımlarla ulaşmaktadır.

BURSA YARIK AMELİYATI

Kullandığı ekipman ve teçhizatıyla sağlık teknolojisiyle beraber hareket eden Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği, teknolojik alt yapısını zamanın gerekleri doğrultusunda güncel tutmakta ve hastalarının konforuna önem vermektedir.

BURSA DAMAK AMELİYATI

30 yıldan fazla süredir, 5000’den fazla ideal gülümsemeyle uğurladığımız hastalarımız gibi sizde hayal ettiğiniz kusursuz gülüşünüze Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniğinde ulaşabilirsiniz.

BURSA DUDAK YARIK TEDAVİ FİYATLARI

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi kişiye özel tedavi süreçleri ve bunun paralelinde gelişen fiyatlandırma safhasıyla sizde hemen Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniğinden randevunuzu alabilirsiniz.

 

Error: Contact form not found.

clock-icon-75x75
Çalışma Saatleri
Salı - C.tesi: 09:00 - 18:00
Pazar-Pazartesi: Kapalı
fingerprint-icon-psd-75x75
Hakkımda

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ akademik hayatına Bursa Uludağ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında "Profesör Doktor" olarak devam etmektedir.