Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Lingual ortodontik tedavilerde diş telleri dişin lingual kısmına yani iç kısmına yerleştirilir. Bu şekilde de görünmez bir pozisyon alırlar.

Lingual ortodonti çoğunlukla, dizilimse sorun olan dişler ile çapraşık pozisyonda konumlanmış dişler için tercih edilen bir diş teli uygulamasıdır. Diğer uygulamalardan ön plana çıkan özelliği estetik görünümüdür. Diş tellerinin iç kısma takılarak uygulanması tercih sebebi olmasını sağlamıştır. Tellerin dişlerle teması sonrası kimi zaman meydana gelen yara oluşumlarına iki haftalık bir alışma evresi adı verilse de en çok tercih edilen diş teli uygulamasıdır.

bursa ortodonti uzmanı, ortodonti uzmanı bursa, bursa ortodontist, ortodontist bursa, bursa ortodonti diş hekimi, diş hekimi bursa ortodonti
Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir? 

Lingual Ortodonti Tedavisi; dişlerde doğuştan gelen veyahut sonradan birçok sebebe dayanarak oluşan çapraşıklıkların ve konum arızalarının düzeltilmesi için kullanılan diş teli tedavi yöntemidir. Bu tedavi esnasında braketler dişin iç kısmına bakan yüzlerine yerleştirilir. Lingual ortodontik tedaviler insanlardaki estetik kaygılarının artması münasebetiyle en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır.

bursa lingual ortodonti tedavisi, bursa lingual ortodonti, lingual ortodonti bursa, bursa görünmez diş teli, içten diş teli

İlk kullanımları 1970 senelerine denk gelmektedir. Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle lingual diş teli tedavisi de gelişim göstermiş ve uyum sağlamıştır. Standart diş telleriyle aynı tedavi süresine sahiptir. Diğerlerinden farklı olarak dil ile teması daha fazla olması nedeniyle iki haftalık bir alışma süresi tayin edilmiştir. Bu süreye rağmen yine de tercih oranları yüksektir. Kişiye özel üretilmesi hata payının da en aza inmesi manasına gelmektedir.

Lingual Ortodonti Tedavisi İle Mutlu Bir Gülüşe Sahip Olun.
Lingual Ortodonti Hangi Durumlarda, Kimlere Uygulanır?

Diğer bir ifade ile görünmez diş teli olarak bilinen ve dişlerin arka yüzleri kullanılarak yapılan lingual ortodonti tedavisi, talep eden herkes tarafından kullanılabilir. Sosyal hayatta ve iş yaşamında ön planda olduğunu ve diş tellerinin görünümü münasebetiyle bu durumdan rahatsız olduğunu değerlendiren yönetici, öğretmen, IK yöneticileri, manken ve sporcular tarafından oldukça yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Lingual diş teli tedavisi;

 • Alt ve üst çene konumlarında dengesizlik olan kişilere,
 • Dişlerinde ön tarafa doğru hafif veya yoğun bir şekilde kayma yaşayanlara,
 • Estetik kaygıları olan kişilere,
 • Sosyal hayatı ve iş yaşamı münasebetiyle dış görünüşüne karşı hassas davranan kişilere,
 • Dış sıkma (gıcırdatma) sıkıntısı olan kişilere,
 • Genetik olarak ortodontik sıkıntılar yaşayan kişilere uygulanabilir ve olumlu sonuçlar alınabilir.
Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual diş teli tedavisi için yapılan ilk muayene ve kontrolde ortodontik bozuklukların tespiti yapılır ve kişiye özel tel tasarımı yapılır. Diş gelişimim tamamlanmış yetişkin hastaların için dişlerin arka yüzlerine braket takılarak tedavi sürecinin başlatılması sebebiyle uygun bir tedavi yöntemidir. Dişlerin arka yüzlerine takılan braketler ön yüzlere takılan braketlerden farklıdır. Dişlerin arka yüzü eğim ve yapısına göre özel olarak üretilirler. Bunun için bir laboratuvar işlemi gereklidir.
Lingual ortodontide;

 • Harmony,
 • Incognito olmak üzere iki adet tedavi yöntemi mevcuttur.

Lingual diş telleri takıldıktan sonra hekimin belirleyeceği belirli periyotlarla kontroller ve hedefe doğru olan gelişim kontrol edilir. Genel bir ortalama olarak lingual ortodonti tedavisi 1 ile 2,5 yıl sonrasında sonlandırılır. Yetişkinlerin ortodontik tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemdir.

bursa lingual ortodonti tedavisi, bursa lingual ortodonti, lingual ortodonti bursa, bursa görünmez diş teli, içten diş teli
Lingual Ortodonti Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda görünümüne özen gösteren kişiler tarafında sıklıkla tercih edilir hale gelmiş olan lingual ortodontik tedavi, çoğunlukla iş ve sosyal yaşamında görünümü münasebetiyle estetik kaygı yaşayan kişilerin tercihleri arasındadır. Satış sorumluları, halkla ilişkiler uzmanları gibi meslek grubu mensuplarının çoğunlukla tercih ettiği gözlemlenmiştir. Görünmez özelliği çok büyük bir artı kazanım sağlayarak tercih edilmesine sebep olmaktadır. Gizli tellerle yapıldığı için kaygıları en aza indiren tedavi yöntemi, kişinin de gönlünden geldiğince gülmesini sağlayarak müteakip tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.

Bunların dışında ayrıca;

 • Her yaş grubunda rahatlıkla kullanılabildiği için,
 • Yetişkinlerin estetik kaygılarını yok ettiği için,
 • Kişilerin mesleki ve sosyal yaşamlarını etkilemediği için,
 • Hastanın yaşına ve fiziksel özelliklerine göre kişisel olarak üretildiği için rahatlıkla tercih edilebilir.
Lingual Ortodonti Dezavantajları Nelerdir?
bursa lingual ortodonti tedavisi, bursa lingual ortodonti, lingual ortodonti bursa, bursa görünmez diş teli, içten diş teli

Her diş telinde olduğu gibi lingual ortodontik tedavinin de dezavantajları vardır. Dişlerin arka yüzlerine özel olarak laboratuvar teknikleriyle üretilen braketlere sahip olması sebebiyle lingual ortodonti fiyatları bir miktar yüksek olabilir.

Ayrıca diş gerisinde barındırdığı braketlerde kalan yemek artıkları zamanla diş taşı oluşumuna ve ağız kokusu oluşumuna sebep olabilmektedir.

Teller dile değecek ve bu yüzden konuşma da bozukluklar ve aksaklıklar gözlemlenecektir. Bu durum yaklaşık olarak 3 ay sürebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Lingual tedavi ne kadar sürer?

Lingual ortodontik tedavi kişinin çene ve diş bozukluk durumuna göre değişken bir tedavi süreci eğilimindedir. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse 12 – 24 ay arasında sürebilmektedir.

Sabit retainer ne kadar kalır?

İçerden yapılan teller hekim tarafından da tarif edileceği üzere en az iki yıl kalması gerekmektedir. Eğer hastaya hijyen ve diğer konulardan sıkıntı yaşatmıyorsa ise daha uzun sürede kalabilir.

Lingual diş teli konuşmayı etkiler mi?

Dişin arka yüzlerine takılan braketler sayesinde uygulana lingual ortodonti tedavisine ilk başlanıldığı zamanlarda dilin ucunda bir miktar tahriş olması normaldir. Bununla beraber bir süreliğine konuşmada da aksamalar olabilmektedir.

Retainer nasıl temizlenir?

Retainer temizliği için özel bir hamle yapmaya gerek yoktur. Günlük fırçalamalarla bölgenin temizliği iyi bir şekilde yapılmalıdır. Diş taşı oluşumlarında diş hekimi yardımıyla temizliği yapılmalıdır.

Retainer ile MR çekilir mi?

İstenilen görüntüye mâni olmadığı sürece MR çekimi esnasında diş tellerinin çıkarılmasına lüzum yoktur. Görüntüyü bozmaz ve MR çekimini etkilemez.

Ağızda plak varken su içilir mi?

Ağızda şeffaf plak kullanılırken ılık su dışında hiçbir şey içilmemelidir.

 BURSA LİNGUAL ORTODONTİ

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği, sizin ve sevdikleriniz için en ideal gülümsemeyi tasarlamak için bekliyor. Bunun için yapmanız gereken sadece arayıp randevu almak…

BURSA LİNGUAL ORTODONTİ TEDAVİSİ

Gelişen dünyaya ve teknolojik gelişmelerin paralelin yer almasıyla takibi hiç bırakmayan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği, 5000’den fazla mükemmel tedavisiyle emsalleri arasından sıyrılmayı başarmış ve bölgesinde önder klinikler arasında yer almıştır.

LİNGUAL ORTODONTİ YAPTIRANLAR

Kullanılan bütün ekipmanlar hastalarının konforlarını korumak ve artırmak için düşünülmüştür.

LİNGUAL ORTODONTİ TEDAVİSİ

Görünmez diş teli de denilmesiyle popülerliği artan Lingual diş teli tedavisi, dıştan bakınca hiçbir şekilde tellerin görünmesine müsaade etmeyen yapısıyla ilgi odağı durumundadır. Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Diş Kliniği tüm hassasiyetlere önem vererek en mükemmel işlemi yapmak için gayret sarf etmektedir.

Error: Contact form not found.

clock-icon-75x75
Çalışma Saatleri
Salı - C.tesi: 09:00 - 18:00
Pazar-Pazartesi: Kapalı
fingerprint-icon-psd-75x75
Hakkımda

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ akademik hayatına Bursa Uludağ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında "Profesör Doktor" olarak devam etmektedir.